Rusalka
Kjøp billetterUnn deg selv en operaopplevelse med en av verdens fremste sopraner - svenske Malin Byström - i den romantiske og magiske Rusalka.
Våren 2023 fremføres den tsjekkiske nasjonalskatten Rusalka av Dvořák i Bergen for første gang. Regigruppa bak åpningsseremonien for sommer-OL i Barcelona, La Fura dels Baus, tolker operaen om vannymfen Rusalka som forelsker seg i en prins og derfor forvandler seg til et menneske.
Operaen er en av de absolutte favorittene til BNOs operasjef, som selv dirigerer Bergen Filharmoniske Orkester, solister og Edvard Grieg Kor.
Norske og utenlandske solister
Gullberg Jensen har engasjert regigruppa La Fura dels Baus, kjent bl.a. for åpningsseremonien for sommer-OL i Barcelona, og håndplukket både norske og utenlandske solister til Rusalka:
I Grieghallen vil den svenske sopranen Malin Byström, kjent fra sterke tittelroller som Salome, Jenůfa og Tosca, rolledebutere som Rusalka. Hennes store kjærlighet synges av Brandon Jovanovich, som også har spilt prinsen både ved The Metropolitan og Wiener Staatsoper. Og den handlekraftige heksen Ježibaba er fra Bergen: Mezzosopranen Hege Høisæter har lang erfaring både fra klassiske roller ved Den Norske Opera & Ballett, og som en markant utøver av samtidsmusikk.
Operasjefen dirigerer
Rusalka av Antonín Dvořák er en nasjonalskatt i Tsjekkia, og tilhører operaens kjernerepertoar, men her i landet er denne romantiske og melodiøse operaen ennå en sjelden framført perle: Faktisk var det Gullberg Jensen selv som dirigerte Rusalka da Den Norske Opera & Ballett fremførte operaen for første gang i Norge i 2009, med Solveig Kringlebotn i tittelrollen. Dette var også starten på den første sesongen i det nye operabygget i Bjørvika, og forestillingen ble direktesendt på NRK2.
Senere har Gullberg Jensen dirigert Rusalka både ved operaen i Zürich, Teatro dell’Opera di Roma og Wiener Staatsoper.
– Eg gler meg til å presentera Rusalka for fyrste gong i Bergen. Dvořáks meisterverk har følgd meg i mi operakarriere, frå eg dirigerte den fyrste framføringa av denne operaen i Noreg, i det den gong splitter nye operahuset i Bjørvika. Eivind Gullberg Jensen
Verdenskjent sang til månen
Er operaen Rusalka ukjent for deg, er det likevel godt mulig at du nikker gjenkjennende til "Rusalkas sang til månen".
Denne overjordiske arien kommer allerede i 1. akt, når vannymfen Rusalka sitter og lengter etter kjærligheten – før heksen Ježibaba kommer og forvandler henne om til menneske. (Les om hele handlingen her.)
Her i et klipp fra The Metropolitan Opera i New York, med sopranen Renée Fleming som Rusalka:
RUSALKA
Eventyropera i tre akter
Antonín Dvořák / Musikk
Jaroslav Kvapil / Libretto
Eivind Gullberg Jensen / Dirigent
Àlex Ólle / Regi
Alfons Flores / Scenografi
Lluc Castells / Kostymedesign
Urs Schönebaum / Lysdesign
Solister / se oversikt og biografier nederst på siden
Bergen Filharmoniske Orkester
Edvard Grieg Kor
Damestemmer fra Bergen Filharmoniske Kor (bakscene-kor)
Synges på tsjekkisk, tekstes på norsk
Varighet ca. 3 timer, inkludert 30 minutter pause
Forhåndsbestill mat og drikke på Grieghallen.no - FØLG DENNE LENKEN
En ny produksjon fra Bergen Nasjonale Opera
Presenteres av Bergen Nasjonale Opera i samarbeid med Musikkselskapet Harmonien og Edvard Grieg Korene
Relaterte nyheter

"Hun tar pusten fra deg" - The Telegraph
De siste månedene har vært en reneste seiersgang for vår Rusalka, Malin Bystöm.

Rusalka i nyttårstalene
Den neste operaforestillingen handler om kjærlighet – men også om identitet og om fellesskap, noe som var tema både hos kong Harald og statsminister Jonas Gahr Støre i nyttårstalene.

- En enorm lettelse
- Jeg gleder meg til å komme tilbake til Bergen og synge Rusalka, forteller stjernesopranen Malin Byström.

Rusalka / Videointervju med regissør, scenograf og kostymedesigner
Møt regissøren Àlex Ollé, sammen med scenograf og kostymedesigner, når de forteller om valget av utenforskap som det sentrale temaet i Rusalka, og om Ollés magiske møte med de lokale statistene her i Bergen.

Dvořáks tapte kjærlighet
Dvořáks niende opera ble hans mest kjente, bygget på landsmannen Kvapils fortelling om umulig kjærlighet. Historien om Rusalka og prinsen har også paralleller til Dvořáks eget liv.

Kva skjer i Rusalka?
Kva skjer når vassnymfa Rusalka forelskar seg i ein prins, og ber den farlege heksa Ježibaba om hjelp til å bli menneske? Her er handlinga i Dvořáks opera, med fem musikalske smakebitar.
Medvirkende

Malin Byström
Rusalka

Ante Jerkunica
Vodník

Brandon Jovanovich
Prinsen (Princ)

Allison Cook
Den fremmede fyrstinnen (Cizí kněžna)

Hege Høisæter
Ježibaba

Igor Gnidii
Viltvokteren (Hajný)

Siv Oda Hagerupsen
Kjøkkenjenten (Kuchtík)

Hamida Kristoffersen
1. skogsnymfe (První žínka)

Marcela Randem
2. skogsnymfe (Druhá žínka)

Monika Jägerová
3. skogsnymfe (Třetí žínka)

Ian Marcus Bjørsvik
Jeger (Lovec)

Teatertigrene
Statister

Bergen Filharmoniske Orkester
Orkester

Edvard Grieg Kor
Kor
Samtlige spilledatoer
Grieghallen Kjøp billetter Kjøp billetter
Grieghallen Kjøp billetter Kjøp billetter
Grieghallen Kjøp billetter Kjøp billetter
Grieghallen Kjøp billetter Kjøp billetter