Hopp til innhold

Første korprøve

Denne uken startet Edvard Grieg Vokalensemble innstuderingen av Bent Sørensens helt nye musikk til Asle og Alida.

- Det er et godt tonespråk å synge på, men det er også vanskelig å lære seg utenat når det ikke finnes noen tidligere referanser, sier kormester Håkon Matti Skrede.

Det er nettopp et slikt referanseverk ni av sangerne har jobbet med å spille inn denne uken i februar. Dette verktøyet skal hjelpe resten av koret å lære alt utenat i tide til verdenspremieren 29. mars.

Kormester Håkon Matti Skrede
Innstudering av Asle og Alida
Innstudering av Asle og Alida

EDVARD GRIEG KORENE
Det profesjonelle koret Edvard Grieg Kor er fast operakor i Bergen Nasjonale Operas produksjoner.

Edvard Grieg Korene (tidligere KorVest) ble grunnlagt i 2003 som et profesjonelt vokalensemble i Bergen. Kjernen i korene er de åtte sangerne i Edvard Grieg Vokalensemble, som blir utvidet til Edvard Grieg Kor i større produksjoner.

Edvard Grieg Korene samarbeider nært med Bergen Nasjonale Opera og Bergen Filharmoniske Orkester. Som a cappella-ensemble har koret jobbet med dirigenter som bl.a. Simon Halsey, Sigvards Klava, Kjetil Almenning og Edward Gardner. Edvard Grieg Kor har som mål å være et av Norges fremste vokalensembler og en ledende drivkraft i utviklingen av et profesjonelt vokalmiljø i Bergen og på Vestlandet.

Edvard Grieg Guttekor, Edvard Grieg Jentekor og Edvard Grieg Ungdomskor er også en del av virksomheten til Edvard Grieg Korene.

Siste nyheter

Julien Behr og Sofia Nesje Enger 1

Ble operastjerne ved en tilfeldighet

Den franske tenoren Julien Behr har de siste 15 årene opptrådt i ledende roller på operahus både i Asia, Nord-Amerika og Europa. Men det var egentlig advokat han ønsket å bli.

Eivind Gullberg Jensen 151025 2

Starten av operaløftet?

Bergen Nasjonale Opera fekk i dag ei varig auke i driftstilskot på 1,5 MNOK frå Kulturdepartementet.

Eivind Gullberg Jensen, Kristin Okerlund og Sascha Goetzel

BNO sørger over tapet av Kristin Okerlund

Me i Bergen Nasjonale Opera sørger over det brå og overraskande tapet av Kristin Okerlund, vår kjære ven, samarbeidspartnar og uvurderlege kollega ved Opera ved Fjorden.

From rehearsals Pelleas et Melisande

Temperaturen stiger

Regissør Alan Lucien Øyen og solistene er godt i gang med prøvene til Pelléas og Mélisande, hvor temperaturen stiger for hver dag som går.

Alexandre Duhamel

Operastjernens favorittrolle

Bass-barytonen Alexandre Duhamel er en sanger som bør stå på ønskelisten til enhver operaelsker. 1.-7. november kan du oppleve han som Golaud i Pelléas og Mélisande av Debussy!

Eivind Gullberg Jensen

En opera du blir forført av

- Jeg satt bare med øynene igjen og lyttet til den uendelig vakre musikken, forteller Eivind Gullberg Jensen om Pelléas og Mélisande.