Hopp til innhold

Wolfgang Plagge i samtale med operasjefen

- Katja Kabanova er verdensarv. Jeg vil påstå at Janáček er den viktigste operakomponisten i det 20. århundret

Wolfgang Plagge, kjent pianist og komponist, ber om at operaen Katja Kabanova legges til på verdensarv-listen. Operasjef Eivind Gullberg Jensen er enig i at dette er opera på sitt mest sublime.

Hva kjennetegner Leoš Janáčeks musikk? Hva skiller han fra andre komponister, og hvordan skal vi lytte til og forstå den unike musikken?

Wolfgang Plagge og operasjef Eivind Gullberg Jensen møttes på Edvard Griegs komponisthjem Troldhaugen, hvor de tok et dypdykk i komponisten, med musikalske smakebiter.

Siste nyheter

George Benjamin at writing desk credit Matthew Lloyd

Tre livsendrende møter

Den britiske komponisten Sir George Benjamin dirigerte selv verdenspremieren da Written on Skin skrev historie i Aix-en-Provence i 2012, og ekstatiske kritikere proklamerte at «dette er den beste operaen som er skrevet på 20 år». Men historien starter med en sjelsettende opplevelse da han var bare 7 år!

Eivind Gullberg Jensen

– Kva skal eg ha på meg?

Mange lurer på korleis ein skal gå kledd i operaen. Dette får du svar på no, når sjølvaste operasjefen går på den raude løparen!