Hopp til innhold

Ellevill allsang til Beethoven

Billie Eilish vs. Beethoven? Sjekk allsangen når 20 000 unge musikkelskere tar helt av på rockefestival i Nederland, dirigert av vår operasjef Eivind Gullberg Jensen!

- Det er direkte rørende når et ungt publikum på en rockefestival reagerer så spontant på klassisk musikk, med både dans og allsang, sier operasjefen om helgens konsertopplevelse.

Rockefestivalen Lowlands i Nederland fikk et uventet høydepunkt i helgen, da Beethovens niende symfoni ble fremført av Noord Nederlands Orkest, hvor operasjef Eivind Gullberg Jensen er sjefdirigent.

STIG UT AV MØRKET, BEETHOVEN!
Med 20 000 i festivalteltet, og like mange utenfor, ble det både moshpit og allsang for det klassiske innslaget på festivalen, hvor Billie Eilish var blant hovedattraksjonene. Moshpit, om du ikke kjenner til begrepet, er energisk fridans som oftest forekommer på konserter med metal- og hardcore-band.

- Dette gir håp for fremtiden! Flere tok kontakt etterpå og fortalte meg at dette var deres høydepunkt på hele festivalen, sier operasjef og dirigent Eivind Gullberg Jensen om det magiske øyeblikket heller ikke han noensinne kommer til å glemme.

Her hører du utdrag fra allsangen:

Orkesteret sto på plakaten sammen med verdenskjente artister som Billie Eilish, First Aid Kit og Nothing but Thieves.
Bildet under er klippet sammen fra nettsiden til Lowlands-festivalen:

Lowlands lineup example

Hele konserten med Noord Nederlands Orkest på Lowlands-festivalen ligger tilgjengelig på YouTube nederst på denne siden.

Da gjenstår det bare å sende et lite hint til Bergenfest om mulig headliner i 2024 ;)

Siste nyheter

GC Rieber Fondenes sangstipend Prisvinnere 2025 Foto Monika Kolstad

Utdeling av GC Rieber Fondenes sangstipend

GC Rieber Fondenes sangstipend deles ut til unge sangere for å støtte dem i starten av deres karriere. Midlene benyttes til karrierefremmende tiltak, som mesterklasser og annen undervisning.

Opera ved fjorden sommerakademi 2025 - sangere, repetitører og dirigenter Foto Monika Kolstad

Sommer, sol og Opera ved fjorden!

Endelig er vi i gang igjen med Opera ved fjorden sommerakademi! På lørdag ønsket Oseana på nytt velkommen til den første puljen med studenter og lærere i strålende sommervær.

Operasesongen 2025 - 2026

Operasesongen 2025/26 er lansert!

Bergen Nasjonale Opera (BNO) lanserer i dag sin sesong for 2025/26 med en nobelprisvinner og en av operahistoriens mest populære operaer. I tillegg lanserer operaen et skreddersydd tilbud for de som går alene i operaen.

Publikum synger med på Nystemten

Alene - Sammen!

"Alene sammen" er for deg som kjøper enkeltbillett til operaen og samtidig ønsker å dele opplevelsen med andre.

Therese 3knututler

En Jeppe for vår tid

Forfatter Marit Eikemo og komponist Therese Ulvo har sammen med regissør Maren Bjørseth skapt den helt nye operaen Terminus. Vi tok en kjapp Q&A med skaperne. Urpremieren er på DNO&B i Oslo 15. mai og så kommer den "hjem" til Bergen 28. mai.