Hopp til innhold

Rekordmange vil bli operasjef i Bergen

– Vi er veldig fornøyd med at så mange spennende og høyt kvalifiserte kandidater har søkt på stillingen som operasjef. Dette sier noe om hvor attraktiv denne stillingen og kulturbyen Bergen er, også på et internasjonalt nivå, sier styreleder Harald Viktor Hove.

Bergen Nasjonale Opera har mottatt mange søkere fra inn- og utland på stillingen som operasjef. Totalt har 43 søkt jobben som operasjef i Bergen. Dette er et svært godt resultat for en topplederstilling innen kulturfeltet, hvor høy kompetanse på internasjonalt nivå er et krav.

OM STILLINGEN

BNO søker ny operasjef for et åremål på 5 år, med tiltredelse 1. januar 2021 og fullt repertoaransvar fra 1. juli samme år.

BNOs målsetting for kommende sjefsperiode er å holde vedlike BNOs gode internasjonale posisjon, og samtidig styrke stillingen som et nasjonalt kompani bl.a. gjennom talentutvikling, økt turné- og formidlingsvirksomhet, og etablering av et nytt musikkteaterhus i Bergen.

Herunder ser BNO etter kandidater med bl.a. et bredt internasjonalt nettverk innen opera- og musikkfeltet. De siste 10 årene har Mary Miller bygget operaselskapet til en institusjon som blir lagt merke til også utenfor Norge.

– Jeg er sikker på at vi finner en spennende kandidat blant søkerne som kan ta over som operasjef, avslutter Hove.

SE SØKERLISTEN

Liste

Kontaktperson angående stillingen:

Tom Remlov, nestleder i Bergen Nasjonale Operas styre
Mobil: 908 42 058

Siste nyheter

Therese 3knututler

En Jeppe for vår tid

Forfatter Marit Eikemo og komponist Therese Ulvo har sammen med regissør Maren Bjørseth skapt den helt nye operaen Terminus. Vi tok en kjapp Q&A med skaperne. Urpremieren er på DNO&B i Oslo 15. mai og så kommer den "hjem" til Bergen 28. mai.

Jacob, Hedvig og Robert synger i Valkyrien av Wagner

Kva skjer i Valkyrien på Oseana?

Skal du vere publikum på sommaroperaen søndag 29. juni? Her får du vite kva som skjer i 1. akt av Valkyrien av Wagner – og bli betre kjend med Hunding og tvillingane Sieglinde og Siegmund.

Studenter collage Don Giovanni OVF 2025

Kva skjer i Don Giovanni på Oseana?

Skal du vere med på torsdagskonserten 26. juni? Først kan du bli betre kjend med forføraren Don Giovanni og dei andre rollene i Mozarts både mørke og muntre opera.

Stolt Eivind på verdspremieren til Asle og Alida

Stolt operasjef

Aldri har eg vel vore stoltare operasjef enn eg var i går kveld, etter verdspremieren på Asle og Alida.

Sofia Adrian Jupither

- Jeg elsker måten han skriver på

- Trilogien er blant verkene som har berørt meg aller mest av alle bøkene jeg noensinne har lest, forteller regissør Sofia Adrian Jupither.