Hopp til innhold

Sesongprogrammet for 2018/19 er lansert

Velkommen til en ny sesong med stor opera og vakre stemmer! Her er noe for alle tilstander, i et program som spenner fra det romantiske og lengtende til det optimistiske og morsomme.

Kjære publikum, velkommen til en ny sesong, med to store oppsetninger og et yrende mangfold av ulike prosjekter, arrangementer og konserter. Vi presenterer spennende stemmer fra hele verden, fremtidens opera og ulike aktiviteter for barn og unge.

De to hovedproduksjonene i Grieghallen er begge bygget på litterære søyler: Den ene av den provoserende Voltaire - og den andre av den tankevekkende Goethe. Voltaires Candide, som ble forbudt på grunn av vågale uttrykk og uærbødige utspill mot religiøs selvhøytidelighet, var midt i blinken for Bernstein som formet romanen om til en fantastisk operette. Vi ser frem til å presentere den som helhet for første gang i Norge, samtidig med 100-årsjubileet for Bernstein. Massenet derimot, endret Goethes halvbiografiske fortelling om den grublende og lengtende Werther til å bli en av de mest romantiske utbruddene i operahistorien, med et musikalsk landskap fylt av store følelser.

BNO skal turnere med en kammerversjon av Carmen og arrangere en ny operafest – som blir et “tapasbord” med sangere, musikere og lokale retter. Vi skal også på tokt flere steder langs kysten, fra Sola i sør til Sunnfjord i nord.

Sesongprogrammet vårt for 2018/19 er variert på flere måter, med noen kunstnere og komponister som er internasjonalt anerkjente og veletablerte, mens andre er helt i begynnelsen av sin karriere.

Ta vel imot et vidt spekter av kunstnere som Antony McDonald, Thom Southerland, Edgaras Montvidas, Kevin Whately, Anthony Gregory, Randi Stene, Catriona Morison, Beate Mordal, Karen Kamensek og Noluvuyiso Mpofu. Som alltid er vi svært glade for å kunne fortsette med å dele den kreative energien vår med samarbeidspartnere som Bergen Filharmoniske Orkester og Edvard Grieg Kor.

KATALOG PÅ NETT

Her kan du bla gjennom programmet på nett

Siste nyheter

Per Boye Hansen umelecky reditel Opery ND foto Hana Smejkalova

- Det 20. århundrets Mozart

- Katja Kabanova er som en vellykket Ibsen-oppsetning, forteller tidligere festspilldirektør og operasjef Per Boye Hansen. Samtidig hyller han komponisten som en av de største.

Stian Økland og Martina Starr-Lassen

Kjærlighetsdrama på ni minutter

Lukk øynene – og steng hverdagen ute en liten stund: Operapedagogene Martina og Stian gir deg historien om Katja Kabanova som podcast!

Leos Janacek

Korguten som vart operakomponist

Som 11-åring må Leoš forlate familien for å bli korgut. Og som godt moden mann møter han si mykje yngre «muse», som inspirerer han til å skrive Katja Kabanova.