Hopp til innhold

- Ønsker å styrke satsningen på profesjonell opera på Vestlandet

Bergen kommune og Vestland fylkeskommune står bak BNO for å styrke satsningen på profesjonell opera i Bergen og Vestland.

Under et møte med operasjef Eivind Gullberg Jensen (januar 2024) gjorde både kulturbyråd Reidar Digranes (SP) og finansbyråd Eivind Nævdal-Bolstad i Bergen kommune og varaordfører Stian Davies (AP) og utvalgsleder for kultur Jacob Nødseth (V) det klart at de står skulder ved skulder for å styrke den videre satsningen på Bergen Nasjonale Opera (BNO).

Bergen Nasjonale Opera er regionalt forankret med nasjonale oppgaver i et kvalitetsdrivende samspill på internasjonalt nivå.

Fra venstre i bildet: Jacob Nødseth (V), leiar hovudutval for kultur, idrett og inkludering (Vestland fylkeskommune), Reidar Digranes (SP), byråd for næring, kultur og idrett (Bergen kommune), Stian Davies (Arbeiderpartiet) fylkesvaraordførar (Vestland fylkeskommune), Eivind Gullberg Jensen, operasjef i BNO, Geir Kjell Andersland, styremedlem i BNO (Vestland fylkeskommune), Anna Elisa Tryti, styremedlem (Bergen kommune), Olaf Mackenzie, direktør i BNO, Per Morten Ekerhovd, avdelingsdirektør kultur og folkehelse (Vestland fylkeskommune) og Eivind Nævdal-Bolstad (H), byråd for finans (Bergen kommune).

Siste nyheter

GC Rieber Fondenes sangstipend Prisvinnere 2025 Foto Monika Kolstad

Utdeling av GC Rieber Fondenes sangstipend

GC Rieber Fondenes sangstipend deles ut til unge sangere for å støtte dem i starten av deres karriere. Midlene benyttes til karrierefremmende tiltak, som mesterklasser og annen undervisning.

Opera ved fjorden sommerakademi 2025 - sangere, repetitører og dirigenter Foto Monika Kolstad

Sommer, sol og Opera ved fjorden!

Endelig er vi i gang igjen med Opera ved fjorden sommerakademi! På lørdag ønsket Oseana på nytt velkommen til den første puljen med studenter og lærere i strålende sommervær.

Operasesongen 2025 - 2026

Operasesongen 2025/26 er lansert!

Bergen Nasjonale Opera (BNO) lanserer i dag sin sesong for 2025/26 med en nobelprisvinner og en av operahistoriens mest populære operaer. I tillegg lanserer operaen et skreddersydd tilbud for de som går alene i operaen.

Publikum synger med på Nystemten

Alene - Sammen!

"Alene sammen" er for deg som kjøper enkeltbillett til operaen og samtidig ønsker å dele opplevelsen med andre.

Therese 3knututler

En Jeppe for vår tid

Forfatter Marit Eikemo og komponist Therese Ulvo har sammen med regissør Maren Bjørseth skapt den helt nye operaen Terminus. Vi tok en kjapp Q&A med skaperne. Urpremieren er på DNO&B i Oslo 15. mai og så kommer den "hjem" til Bergen 28. mai.